Storczyki Wiki
Advertisement
Zdjęcia gutacji

Gutacja.jpg

Gutacja2.jpg

Gutacja3.jpg

Gutacja (łac. gutta (kropla) jest naturalnym zjawiskiem występującym u roślin, w tym storczyków. Jej efektem są lepkie kropelki powstające przy brzegu liści, na pędzie kwiatowym, czasem także na kwiatach.

Skąd się bierze?[]

Powstaje na skutek parcia korzeniowego (jest to krążenie soków w roślinie - poczynając od korzeni, w kierunku liści, a następnie pędu kwiatowego). Gdy w organizmie storczyka nagromadzi się zbyt duża ilość soli mineralnych, pozbywa się on ich poprzez transpirację. Jednak gdy proces ten przebiega za wolno w stosunku do ilości wydalanych związków organicznych albo wilgotność wokół rośliny znacząco wzrasta, sama transpiracja nie wystarczy. Wówczas, m. in. na brzegach liści, storczyki wydzielają zbędne sole mineralne poprzez otwory zwane hydatodami lub wypotnikami, w postaci lepkich kropli – nazywamy to gutacją.

Do czego służy?[]

Storczyki za pomocą gutacji pozbywają się nagromadzonych w ich organizmie soli mineralnych, tym samym chroniąc się przed nadmiernym turgorem. Oprócz tego zjawisko to ma za zadanie przyciągać do kwiatów storczyka owady zapylające.

Odniesienia[]

Smallwikipedialogo.png Ta strona używa treści z Wikipedii. Materiały Wikipedii są dostępna na licencji Creative Commons-Attribution-Share Alike 3.0.


Advertisement