Storczyki Wiki
Advertisement

Keiki na Phalaenopsis

Keiki na Phalaenopsis

Keiki na Phalaenopsis

Keiki na Dendrobium Nobile

Keiki na Dendrobium Phalaenopsis

Keiki na Dendrobium Phalaenopsis

Keiki (wymowa "kejki") jest to hawajskie słowo (nie odmienia się przez przypadki). Oznacza "noworodka" lub "dziecko", dosłownie znaczy "mały". W ogrodnictwie odnosi się to do roślin produkowanych aseksualnie przez storczyki. Keiki pojawiają się zwykle na Dendrobium, Epidendrum oraz na Phalaenopsis. Dziecko rośliny jest dokładnie klonem rośliny macierzystej. Zdarza się, że keiki kwitnie gdy nadal jest połączony z rośliną macierzystą.

Na Phalaenopsis keiki pojawia się w miejscu uśpionego oczka na łodydze kwiatowej. Na dendrobium wyrasta z pseudobulwy w miejscach gdzie powinny pojawić się pąki kwiatowe. Dzieje się tak przez nagromadzenie hormonów wzrostu właśnie w tym miejscu; naturalnie lub też poprzez smarowanie tych miejsc specjalną pastą pobudzającą je do wzrostu.

Pasta hormonalna[]

Pasta keiki zawiera cytokininy, które pobudzają wzrost uśpionego oczka u Phalaenopsis. Nie należy mylić pasty keiki z pastami lub proszkami, zawierającymi auksyny, które są wykorzystywane do wzrostu korzeni u storczyków.

Pastą należy smarować uśpione oczko przed tym gdy wykształci się ono do wydania łodygi z pąkami. Gdy uśpione oczko nie jest smarowane pastą nie ma możliwości stuprocentowego stwierdzenia co zostanie wydane przez ten węzeł

Oddzielanie Keiki[]

Keiki powinny rosnąć na łodygach kwiatowych Phalaenopsis do momentu gdy wytworzą zdrowy system korzeniowy i bedą miały dwa trzy liście lub gdy będą miały pokaźną pseudobulwę jeśli chodzi o Dendrobium. Keiki z Phalaenopsis oddzialamy poprzez przecięcie łodygi kwiatowej poniżej i powyżej keiki. Tak oddzielone keiki możemy włozyć do doniczki z podłożem.

Kwiaty na oddzielonym keiki mogą się pokazać już po roku choć jest to rzadkość. Keiki niektórych gatunki storczyków jak Phal pulchra często kwitną gdy są jeszcze na łodygach kwiatowych matki.

Odniesienia[]

Smallwikipedialogo.png Ta strona używa treści z Wikipedii. Materiały Wikipedii są dostępna na licencji Creative Commons-Attribution-Share Alike 3.0.


Advertisement