Storczyki Wiki
Advertisement

Są różne powody dla których jesteśmy zmuszeni do reanimacji naszego phalaenopsisa.

Najczęstsze z z tych powodów to:

  • gnijące korzenie
  • wiotkie liście
  • szkodniki w okolicach korzeni
  • pleśń w doniczce
  • zbyt częste podlewanie
  • zbyt rzadkie podlewanie

Skutkiem powyższych przypadków jest znaczna utrata korzeni storczyka. W takej sytuacji należy przeprowadzić reanimację, której instrukcja zamieszczona jest poniżej.

Zastosowanie tej metody zawsze odnosi zadowalający skutek zakończony powodzeniem.


Reanimacja1.JPG
Reanimacja2.JPG
KROK PIERWSZY

a) Wyciągnąć storczyka z doniczki i dokładnie oczyścić jego korzenie roztworem wody z płynem do mycia naczyń 2% (by nieznacznie się pienił ten roztwór). Nie polecamy stosowania preparatów antygrzybicznych na korzeniach phalaenopsisa, zabija to grzybnię mikoryzową storczyka, co powoduje wolniejszy wzrost storczyka.

b) Sprawdzić palcami korzenie. Te, które są twarde w środku zostawiamy, a te które pod wpływem delikatnego nacisku wylewają się jakby kisiel z otoczki tudzież są czarne lub "wyschnięte na wiór" aż leci z nich biały proszek należy odciąć co widać na poniższym obrazku.

c) Miejsca cięć korzeni należy dokładnie pokryć węglem drzewnym lub cynamonem tak by całkowicie te miejsca cięć były zasklepione proszkiem z cynamonu lub węgla. Miejsca cięć korzeni zaznaczone są czerwonymi kreskami na pierwszej ilustracji.

d) Tak przygotowaną roślinę odstawić w słoneczne miejsce na okres 1-2 dni. W nic jej nie wsadzać, niech leży sobie luźno by dokładnie się "przewietrzyła" i wyschła.


Reanimacja3.JPG
KROK DRUGI

a) Następnie należy przygotować roztwór wody z biostymulatorem wzrostu np. z preparatem Asahi SL o stężeniu 0,1% (1ml na 1l wody). Preparat ten stosowany jest jako stymulator wzrostu roślin. Powoduje szybszy wzrost rośliny i poprawia turgor liści rośliny. Idealnie nadaje się do tego celu. Przed użyciem należy przeczytać ulotkę i zaznajomić się ze sposobem używania.

b) Opryskać dokładnie całą roślinę i pozostawić do wyschnięcia. Oprysk przeprowadzać w miejscu nie nasłonecznionym zbyt mocno by krople w połączeniu z promieniami słonecznymi nie działały na roślinę jak "mini lupy" wypalające w roślinie dziurki.


Reanimacja4.JPG
KROK TRZECI

a) Gdy roślina wyschnie wkładamy ją tak jak widać na ilustracji. Do doniczki wrzucamy przepłukany dokładnie keramzyt i kawałki węgla drzewnego (np. używanego do grillowania, ale nie brykiet).

b) Tak przygotowaną doniczkę stawiamy na wysokim spodku który wypełniamy w całości wodą. Ważne by poziom wody w spodku nie dotykał w żaden sposób korzeni storczyka.

c) Wodę dolewamy tylko do spodka. Nie lejemy wody od góry doniczki. Wodę dolewamy tylko wtedy gdy nie będzie jej już zupełnie w spodku lub też gdy keramzyt przeschnie zbyt mocno.

d) Roślinę nawozimy w momencie gdy zacznie wypuszczać nowe korzenie, w innym przypadku nie nawozimy rośliny.

Advertisement