FANDOM


Vanda

Vanda coerulea plate
Vanda coerulea rysunek z
The Orchid Album

Klasyfikacja naukowa
Królestwo: Plantae
Gromada: Magnoliophyta
Klasa: Liliopsida
Rząd: Asparagales
Rodzina:Orchidaceae
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Vandeae
Podplemię: Aeridinae
Alliance: Vanda
Rodzaj: Vanda
Jones 1820
Przykładowy gatunek
Vanda tessellata


Vandy to niezwykłe storczyki (około pięćdziesięciu gatunków). Ich kwiaty mogą być niebieskie, fioletowe, rózowe, bordowe, białe, żółte... Na kwiatach często są wzorki, takie jak kratka, kropki. Można też spotkać Vandę z kwiatami bez wzorków. Kwiat ma 5 płatków i warżkę, specjalny płatek, służący owadom jako lądowisko. Liście Vandy są sztywne, skórzaste. Korzenie są grube, pokryte welamenem, który po zamoczeniu robi się przezroczysty, odsłaniając zielone wnętrze korzenia.

WystępowanieEdytuj

W większości epifity, ale czasami rosną na skałach lub też w ziemi. Występują w Indiach, Himalajach, Azji południowo-wschodniej, Indonezji, na Filipinach, w Nowej Gwinei, Chinach południowych i północnej Australii.

OpisEdytuj

W PRZYGOTOWANIU

UprawaEdytuj

Vanda i inne Vandowate lubią stanowiska z dużą ilością słońca, najlepsze są miejsca na oknie. Dobrze się czują w temperaturze pokojowej. Nie trzeba im zapewniać jakiś specjalnych warunków. Vandy najczęściej uprawia się bez podłoża (ich korzenie lubią mieć dostęp powietrza), więc najlepszym sposobem nawadniania jest zamaczanie korzeni w wodzie. Vanda może moczyć się nawet kilka godzin. Najlepiej zamaczać je rano, by korzenie zdążyły wyschnąć do wieczora. Dobra jest uprawa w szklanym wazonie, żeby korzenie miały dostęp do światła. Po kąpieli należy odłożyć roślinę do wazonu. Vandy zazwyczaj puszczają pędy wiosną, a latem kwitną.

NazewnictwoEdytuj

Nazwa "Vanda" pochodzi z sanskrytu (prajęzyk wszystkich języków indoeuropejskich)i oznacza nazwę gatunku Vanda tessellata.

SynonimyEdytuj

  1. Trudelia Garay(1986).
  2. × Trudelianda Garay(1986).
  3. Taprobanea Christenson (1992)

Gatunki Edytuj

Naturalne HybrydyEdytuj

  • Vanda × boumaniae (V. insignis × V. limbata)
  • Vanda × charlesworthii (V. bensonii × V. coerulea)
  • Vanda × confusa (V. coerulescens × V. lilacina)
  • Vanda x Miss Joaquim (V. hookeriana x V. teres)

OdniesieniaEdytuj

Smallwikipedialogo.png Ta strona używa treści z Wikipedii. Materiały Wikipedii są dostępna na licencji Creative Commons-Attribution-Share Alike 3.0.


  • Grove, D. L. 1995. Vandas and Ascocendas. Timber Press, Portland, Oregon. 241 pp.
  • Motes, Martin R., and Alan L. Hoffman. 1997 Vandas, Their botany, history and culture. ISBN 0-88192-376-1